Dieta w chorobie niedoczynności tarczycy i Hashimoto
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego w chorobach tarczycy ważna jest odpowiednia dieta
- Jakie składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy?
- Co jeść w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto?
- Jak wspierać tarczycę na co dzień?
O prozdrowotnych właściwościach odżywiania można mówić w przypadku wielu chorób, w tym także niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Odpowiednio dobrana dieta oraz suplementacja może znacznie poprawić nasz komfort życia, samopoczucie i przywrócić energię.
Jakie znaczenie ma dieta w chorobach tarczycy?
Choroby autoimmunologiczne takie jak niedoczynność tarczycy czy Hashimoto, charakteryzują się niskim, ale przewlekłym stanem zapalnym. Odczuwamy to poprzez ciągłe zmęczenie, ospałość, mgłę mózgową, a nawet wahania nastroju. Aby temu zapobiec, należy “ugasić ognisko”, które powoduje stan zapalny.
Pożegnaj zatem prozapalne produkty, takie jak:
- cukier
- tłuszcze trans i tłuszcze utwardzone, np. oleje roślinne utwardzone
- żywność przetworzoną
- żywność typu fast food
- używki (papierosy czy alkohol)
A co z produktami mlecznymi?
Ponad 60% osób z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto ma nietolerancję laktozy. Sprawdź, czy należysz do tej grupy, aby ewentualnie wykluczyć te produkty (możesz zostawić nabiał bez laktozy jeśli nie masz alergii na kazeinę).
Prawidłowa masa ciała jest kluczowa dla zdrowia organizmu i tarczycy. Ma także znaczenie w kontekście działania układu immunologicznego, dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta. Dobrze dobrana i zbilansowana pomoże Ci nie tylko obniżyć poziom glukozy, ale także unormować TSH i odzyskać energię!
Czy wiesz, że..
niektóre produkty i składniki mineralne spożywane po zażyciu hormonów tarczycy mogą powodować wzrost TSH oraz ograniczyć wchłanianie leku. Pamiętaj zatem, aby unikać spożycia soi do 4 h po lekach, przyjmowania magnezu, żelaza czy selenu bezpośrednio po leku (do 2 h).
Jakie składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy?
W swojej diecie wybieraj produkty, które są źródłem cynku, selenu, żelaza i witaminy C, witamin z grupy B oraz kwasów omega 3 EPA i DHA. Niezbędna jest również suplementacja witaminy D3. Niedobory żywieniowe mogą odgrywać i często odgrywają istotną rolę w rozwoju zaburzeń tarczycy.
Co jeść w niedoczynności tarczycy i Hashimoto?
W przypadku problemów z tarczycą sprawdzi się świetnie dieta z niskim indeksem glikemicznym w wersji tarczycowej. Dlaczego? Bo tutaj również ważne są produkty o działaniu przeciwzapalnym i z niskim IG. O czym szczególnie warto pamiętać komponując swoje posiłki?
Białko
Jest źródłem aminokwasów niezbędnych do syntezy hormonów tarczycy (trójjodotyroniny i tyroksyny) oraz fenyloalaniny, która przekształca się w tyrozynę. NIedobór białka w diecie może osłabić funkcjonowanie tarczycy. Dlatego istotne jest, aby diecie nie zabrakło produktów takich jak mięso, ryby, suche nasiona roślin strączkowych, owoce morza, czy jaja. Duża ilość białka przyspiesza metabolizm więc osoby z niedoczynnością tarczycy, które jednocześnie zmagają się z nadwagą, powinny szczególnie dbać o podaż tego składnika.
Kwasy tłuszczowe omega
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, w tym DHA i EPA chronią komórki tarczycy i wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego nie może ich zabraknąć w Twojej diecie. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby, dlatego zadbaj, aby w Twoim menu znalazły się przynajmniej 1-2 w tygodniu. Ryby dostarczają też białka, więc można powiedzieć, że to produkt idealny w diecie przeciwzapalnej. Jeśli nie przepadasz za rybami, koniecznie suplementuj kwasy omega.
Ważne! Nie spożywaj więcej kalorii, niż potrzebujesz! Nadwyżka kalorii będzie utrzymywać stan zapalny w organizmie. Dostosuj ilość spożywanych kalorii do siebie. Nie chodzi o dokładne liczenie kalorii, ale o to, aby nie przejadać się.
Mój tip: Wypełnij swój żołądek. Okazuje się, że nie jest istotna ilość spożywanych kalorii, a objętość samego jedzenia. Krótko mówiąc, zadbaj o to, aby posiłek wypełnił Twój żołądek. Jeśli będziesz spożywać warzywa, owoce, orzechy, produkty bogate w błonnik, nie przekroczysz zapotrzebowania kalorycznego, a będziesz odczuwać sytość.
Skorzystaj z moich gotowych diet, gdzie zebrałam przepisy na dania, które bez problemu przygotujesz sama w domu. Dieta z niskim indeksem glikemicznym w wersji tarczycowej pomoże Ci odzyskać energię i poprawić wyniki badań.
Jeśli potrzebujesz szybkiej diety
z niskim indeksem glikemicznym bardzo polecam moje gotowe diety TUTAJ