Badania hormonalne kobiet – jak przygotować się do badań?
Z tego artykułu dowiesz się:
- O czym warto pamiętać przed badaniami?
- Co może zaburzyć wyniki badań?
- Czy badanie hormonów trzeba wykonać na czczo?W którym dniu cyklu wykonać badanie hormonów?
Kobiety, które mają problemy z prawidłową pracą układu hormonalnego, mogą odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony swojego organizmu. Ze względu na to, że w układzie hormonalnym występują pewne zależności, zbyt duże lub małe stężenie któregoś z hormonów, może wpływać na poziom pozostałych. Warto zbadać hormony, gdyż tak jak wspominałam w poprzednim artykule, przede wszystkim powinny być one w równowadze.
Jak przygotować się do badań?
Nie musisz wykonywać wszystkich badań hormonalnych, jednak jeśli masz jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją zachęcam Cię do zrobienia całego panelu. Oczywiście warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, które badania są niezbędne, a które opcjonalne.
Jak się do nich przygotować? Poznaj 5 najważniejszych zasad:
- Kilka dni przed planowanymi badaniami postaraj się wyciszyć swój organizm i unikaj sytuacji, które są dla Ciebie stresujące.
- Przed badaniem powstrzymaj się też od kontaktów płciowych, gdyż mogą znacznie podwyższyć poziom prolaktyny.
- Jeśli regularnie uprawiasz sport, a ćwiczenia są stałym elementem Twojego dnia, pamiętaj, aby nie zwiększać ich intensywności i przeciążenia organizmu.
- Ważne jest również to, aby dobrze zbilansować swoje posiłki. Ostatni posiłek zjedz ok. 12 godzin przed badaniem i zrezygnuj z ciężkich potraw.
- Odstaw używki. Papierosy i alkohol mogą zaburzyć wyniki krwi, zwłaszcza wzrost objętości erytrocytów czy stężenie hemoglobiny.
- Odstaw niektóre leki (jeśli tak zalecał Ci lekarz) i suplementy diety, zwłaszcza te o ziołowym składzie (np z dong quai itd).
Warto wiedzieć, że…
Badania krwi należy wykonywać w tym samym laboratorium. Poszczególne laboratoria mogą stosować różne zakresy referencyjne, dlatego ich wyniki mogą się nieco od siebie różnić, co utrudnia ich interpretację.
Co może zaburzyć wyniki badań hormonalnych?
Higiena wykonywania badań hormonalnych jest niezwykle ważna. Zaniedbanie tych zaleceń może skutkować zaburzeniem wyników, a w konsekwencji utrudnić postawienie diagnozy i ewentualne leczenie. Może się
Nie musisz radykalnie zmieniać swoich nawyków, jednak warto mieć na uwadze niektóre czynniki, aby badanie było jak najbardziej wiarygodne.
Jeśli stosujesz jakieś leki hormonalne, omów z lekarzem, czy nie trzeba ich na jakiś czas odstawić. Ich przyjmowanie wpłynie na stężenie poszczególnych hormonów. Podobnie jest z suplementami diety.
Badanie na czczo? Nie koniecznie.
Wiele badań zaleca się wykonywać na czczo, jak w przypadku morfologii, glukozy czy enzymów wątrobowych. Ale jeśli chodzi o badanie hormonów, nie zawsze jest to konieczne, jednak zaleca się, aby wykonać je w godzinach porannych ze względu na dobowe zmiany stężenia niektórych hormonów (np. prolaktyny czy testosteronu). Jeśli diagnostyka jest rozszerzona o inne parametry, możesz je również wykonać na czczo..
W którym dniu cyklu wykonać badanie hormonów?
Badania, które warto wykonać podczas diagnostyki hormonalnej opisałam dokładnie w pierwszej części artykułu. Przypomnę jednak, w których dniach cyklu miesiączkowego wykonać poszczególne badania, gdyż o to najczęściej pytają kobiety. Choć tak naprawdę stężenia poszczególnych hormonów można oznaczyć w dowolnym dniu, możesz spotkać się z tym, że lekarz zaleci Ci wykonanie badań hormonalnych zarówno w pierwszej, jak i drugiej fazie cyklu miesiączkowego.
- estradiol należy zbadać między 2 a 5 dniem cyklu
- progesteron bada się między 21 a 23 dniem cyklu
- prolaktyna: w 2-5 dniu cyklu lub wraz z badaniem progesteronu, czyli między 21 a 23 dniem cyklu. To badanie wykonujemy na czczo!
- androgeny: testosteron, DHEA-S bada się między 2-5 dniu cyklu
- luteotropina (LH) i folikulotropina (FSH) – między 2-5 dniem cyklu.
Aby lekarz dobrze odczytał Twoje wyniki badań, zanotuj, w którym dniu cyklu zostały wykonane. To niezwykle ważne podczas interpretacji i dalszych zaleceń.
Jeśli potrzebujesz szybkiej diety
z niskim indeksem glikemicznym bardzo polecam moje gotowe diety TUTAJ